Football scarves

Virslīgas komandu online mārketings (2.daļa)

Pirmā daļa – Virslīgas komandu online mārketings (1.daļa)

Pētot klubu darbību fanu piesaistē sociālos tīklos, gribētos redzēt līdzīgu aktivitāti arī skatītāju monetizācijā. Un te mēs nonākam mūsu klubu neglaimošākam punktam – iespēja iegādāties fanu atribūtiku nav vienkārši ierobežota, tās praktiski nav.

Fanu atribūtika

Tikai trīs klubiem mājaslapā ir norādīta dažāda veida atribūtika ar klubu simboliem – Metta/LU, Jelgava un RFS, taču Rīgas klubiem to nevar nopirkt internetā. Cena par fanu krekla Metta klubam ir 80 Eur (salīdzinājumam – cena par kreklu Atletico Madrid komandai šajā sezonā), RFS un Jelgava – tikai 30 Eur. Pārējiem klubiem ne mājaslapās, ne sociālo tīklu kontos nav iespējams iegādāties spēlētāju kreklus vai šalles, vai jebkāda veida suvenīrus ar kluba simboliku. Ventspils klubs iesaka griezties FANS sporta veikalā Ventspilī. Liepāja/Mogo kreklu var iegādāties komanda.lv internetveikalā (60 Eur), bet pētot kluba mājaslapu, nav neviena linka uz šo lapu. Riga FC sola laboties, jo suvenīri joprojām nav saražoti. Metta/LU piemēram ir pat izveidojusi skaistu atsevišķu sadaļu ar atribūtiku, bet jautājums – kādēļ? Lai visi redzētu, ka kaut kas ir? Kādēļ neizmantota iespēja pielikt klāt jebkuru brīvi pieejamu platformu e-komercijai, ir milzīgs noslēpums. Iespējams, ka stadionos dažiem klubiem atribūtika tiek tirgota, taču ir liels jautājums, cik tas ir efektīvi, it īpaši zinot atnākušo skatītāju skaitu.

Abonementi

Viena no lietām, kas palīdz piesaistīt skatītāju un pārvērst viņu par komandas fanu ir tā saucamo abonementu pārdošana. Daži klubi izmanto abonementus, vai tā saucamās “fanu kartes”, kas ļauj apmeklēt visas komandas spēles ar ievērojamām atlaidēm vai arī par brīvu. Kā bonusi ikvienam ir dažādas atlaides vietējos sporta (un ne tikai!) veikalos. Taču arī te ir vērojamas daudzas lietas, kas noteikti būtu jāuzlabo.

 Fanu atribūtikaAbonements / kluba biedrs
SK Babīte/Dinamo--
JelgavaKrekls, šalle (komanda.lv)Mājaslapā ir links uz 2016 gada abonementu
Liepāja/MogoVar atrast komanda.lv, mājaslapā nav norādesMājaslapā ir links uz 2016 gada abonementu
Metta/LUKrekli, šalles, džemperi, dažādas citas lietas, nevar nopirkt internetāIr pieejams, lai iegūtu - jāsazinās ar klubu, rakstot uz e-pastu. Ir pieejami divi dažādi komplekti. Atsevišķas sadaļas mājaslapā nekur nav, var atrast tikai meklējot mājaslapā.
Spartaks--
VentspilsMājaslapā ir norāde uz FANS veikalu, bet bez aktīvām saitēm. Kas tieši tiek tirgots un par kādām cenām, ir noslēpums.Ir pieejams spēļu abonements, lai iegūtu - jāsazinās ar klubu pa tālruni.
Riga FCPlānotsPlānots
RFSKrekls, šalle, krūze, nozīmīte - nevar iegādāties internetāIr pieejams abonements, lai iegūtu - jāsazinās ar klubu. Kā - nav norādīts. Meklējot to var atrast bilesuserviss.lv

Jāsaprot, ka klubiem šobrīd nebūs iespēju veidot tā saucamos “membership” bez abonementiem uz visām spēlēm, jo skatītāju daudzums stadionos noteikti nepārsniedz to kapacitāti. Ja vienīgi neturpinās spēlēt skolu stadionos, kas ir vājprāts valsts augstākai līgai. Liepājas klubs pagājušā gadā ļoti agresīvi centās ielauzties šajā lauciņā, izlozējot vairākas nopietnas balvas (motorollerus, tālruņus un ceļojumus), šogad Ventspils mēģina iet līdzīgu ceļu. Cenas šiem abonementiem nav lielas (RFS – 20 Eur, Metta/LU – 14 par spēlēm vai 30 par pilnvērtīgu abonementu), un tas ir jautājums – vai tie būs pietiekami vērtīgi to īpašniekiem, lai tiešām apmeklētu spēles klātienē. Piemēram, kluba abonementa komplekts lieliem futbola klubiem noteikti neizmaksā milzīgu naudu, taču rūpīgi pārdomāts iepakojums un izdales materiāli paaugstina lojalitāti pret klubu. Daži piemēri:

  1. http://www.lagalaxy.com/gallery/photo-gallery-check-out-2017-la-galaxy-season-ticket-member-box
  2. http://www.manutd.com/pix/Emails/Ticketing/2016/September/Pack_Prices_Benefits2.pdf
  3. http://www.juventus.com/en/memberships/premium/index.php#welcomepack

Biļetes

Šī būs īsākā sadaļa. Neviens klubs nepiedāvā iespēju nopirkt biļetes savās mājaslapās. Neviens. Šādi izskatās arī populārāko biļešu tirdzniecības vietas:

Tātad, lai saprastu vēl labāk – mums futbolā nenotiek nekas no neitrāla skatītāja puses, jo viņš par to nevar arī uzzināt arī nejauši. 

Secinājumi

Futbols mūsdienās nav tikai spēle. Tas ir produkts, ko patērē visdažādākas lietotāju grupas pirms paša notikuma, spēles laikā un arī pēc tās. Tas, kā šis produkts ir iepakots un pasniegts gala lietotājam arī nozīmēs, vai to skatīsies, pirks vai izmantos. Mūsu futbols ir tieši tik atraktīvs, kādu mēs to izveidosim visi kopā. Prieks redzēt RFS mārketinga komandas darbus, Riga FC darbību skatītāju piesaistē stadionā, kā arī pārējo komandu pacietīgu darbošanos ar jau esošiem līdzjūtējiem. Taču klubiem ir nepieciešams kvalitatīvs izrāviens, piesaistot tos skatītājus, kas uzskata Virslīgu par zema līmeņa turnīrs, kas nebūt nav.

Ja raksturotu esošo situāciju visiem klubiem kopā ar vienu vārdu, to varētu nosaukt par haosu. Ir lieliski, ka Virslīgai ir jauna mājaslapa, taču būsim godīgi – kas notiks, kad Synottip vairs nebūs ģenerālsponsors? Vai synottipvirsliga.lv ir pietiekami labs vārds domēnam augstākai futbola līgai? Diezvai kāds spēs atcerēties nosaukumu, it īpaši, ja sponsors mainās ik pēc pāris sezonām. Interesanti, ka domēns virsliga.lv piemēram pieder visticamāk kādam Artūram no tiesraides.lv (kas ir daļa no Sportacentrs.com), taču netiek aktīvi lietots.

Manuprāt vienīgā reāla alternatīva šī lauciņa sakārtošanai ir iet NBA.com modeļa virzienā, kur visiem klubiem ir nodrošināts savs apakšdomēns, centralizēts suvenīru un atribūtikas veikals , vienota statistika, dažāda veida mārketinga un promo materiāli vienotā stilā, atstājot sociālos medijus un offline mārketingu klubu pārvaldībā. Šis modelis noteikti vienkāršos pieeju tiem, kas neinteresējas par Virslīgu, kā arī strukturēs un palielinās pieprasījumu pēc klubu atribūtikas, samazinot izmaksas, to pasūtot katram atsevišķi. Noteikti tas atvieglos dzīvi klubiem, kam nebūs jāveido sava atsevišķa mājaslapa, un nepieciešamības gadījumā tā jāatjauno. Virslīgas vadībai kopā ar klubiem ir jāmaina pirmkārt sava domāšana par futbolu kā produktu, un nedrīkst iet ierobežošanas vai ekskluzivitātes pusē ar jebkādiem medijiem, ja vien tas nenes nepārprotamu milzīgu finansiālu ieguvumu, kas diez vai šobrīd ir aktuāli.

Nobeigumā arī daži piemēri un linki uz pētījumiem par sporta mārketingu, kādas ir iespējas un ko droši var izmantot mūsu klubi.

  1. http://www.campaignlive.com/article/need-know-sports-marketing-2017-beyond/1424873
  2. https://www.forbes.com/sites/greatspeculations/2017/02/23/why-facebook-is-focusing-on-live-sports/#174dfb502dc6
  3. https://www.forbes.com/sites/kristidosh/2017/03/22/natural-light-brings-college-style-tailgating-to-augusta/amp/
  4. https://www.wsj.com/articles/the-nhls-goal-get-younger-fans-1487646426?utm
  5. http://www.recode.net/2016/7/25/12260820/twitter-livestream-mlb-nhl-games-mlbam

2 thoughts on “Virslīgas komandu online mārketings (2.daļa)

  1. Viss pareizi pateikts. Bet tad vajadzēja sākt ar to, ka šo rakstu (abas daļas) vajadzēja publicēt vismaz sportacentrā, savādāk, ta viņu lielākā daļa netradīs. Ironija? …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *